Projekt Česílko – automatizované intervalové spouštění čerpadla

Mám nového koníčka, elektroniku. Tedy než mě to přejde, jako mnoho dalších koníčků. Ale říkal jsem si, že nebude špatné zapsat, co se mi povedlo. Tak tedy, jedná se u krabičku – automat, která v pravidelných intervalech pouští cca 400W čerpadlo umístěné v úzkém vrtu s vodou (nelze spolehlivě použít plovák, protože se nevypíná).

V základu jde o relé řízení mikrokontrolerem (klon Arduino Pro Mini) zobrazující stav na displeji 16 znaků x 2 řádky. Je možné nastavit čas čerpání (levý dolní čas), počítá to aktuální čas do alarmu (opět nastavitelný, vpravo dole). Nastavení času se provádí podobně jako u hodinek točením „korunky“, zde rotačního enkodéru. Obyčejným točením čas alarmu (hodiny, minuty, krokováno po pěti minutách), točením se stisknutím se nastavuje doba čerpání (minuty, vteřiny, krokováno po deseti vteřinách). Rotační enkodér je docela nepřesný (zapomíná kroky, přeskakuje), není tam provedený žádný debounce ani buffering, navíc by to chtělo kratší interval mezi kontrolami. Ale na jednorázové nastavení to stačí. Hodnoty jsou každým stiskem tlačítka enkodéru uložené do vnitřní EEPROM paměti mikrokontroléru.

Projekt mi zabral po večerech necelý měsíc času, čili několik desítek hodin, ale dělal jsem mezitím i jiné věci (Malou meteostanici na baterky pro ženu, o tom zase jindy). Naučil jsem se nějaké základy o tom, jak funguje Arduino, jak pájet (a jak nepájet) a že nikdy, opravdu nikdy není dobrý nápad dělat díry do ABS krabiček lámacím nožem. 🙂 Kdyby to mělo být jediné ponaučení, bude to ponaučení dostatečné.

Tady jsou nějaké fotky ze stavby. Když si fotku zobrazíte na celou obrazovku, dole uvidíte popisky konkrétních kroků.

Co bych příště udělal jinak:

  1. Víc si vyhrál s krabičkou, tohle je děs a stydím se za to. 🙂 Ideálně 3D tisk.
  2. Zkusil to celé naprogramovat na Attiny85 (Ale to bych potřeboval displej skrze I2C, rotační enkodér taky přes I2C).
  3. Víc odladil kód, současný je dost šitý horkou jehlou.
  4. Miniaturizoval to co nejvíc by to šlo.
  5. Zkusil to postavit na ESP8266 (wifi mikrokontroléru) pro zapojení do domácí chytré sítě.

Pokud vás k projektu něco zajímá, ptejte se. Kód celého řešení je na mém Githubu (markeťák a má Github, hehe).