7 důvodů, proč jsem zrušil facebookovou fotostránku

Měl jsem na Facebooku stránku nazvanou Fotograf Josef Halíček. Dnes jsem ji zrušil (respektive skryl) z několika důvodů. Třeba bude pro někoho přínosem přečíst si kroky, které mě k tomu vedly.

  1. Na focení nemám poslední dobou tolik času, kolik bych si představoval. S radostí si jednou za čas něco nebo někoho vyfotím nebo z pracovny vybuduju dočasný ateliér, ale není to nic na pravidelné bázi.
  2. Jsem na sebe docela přísný, co se týče výsledků své práce. Dost fotek, kterými jsem se dřív prezentoval, se mi s odstupem času už nelíbí a vím, co všechno jsem měl udělat jinak.
  3. „Fotograf“ zní hrozně nabubřele. Vlastně to nic neříká. Fotograf je dneska díky mobilu každý. Profesionální fotograf (= focení jako hlavní obživa) nejsem.
  4. Chci, aby pro mě focení zůstalo zábavou a ne stresem. Honění se za lajky a porovnávání se s někým, kdo cvakne nahou kamarádku, nemám zapotřebí. (Fotícím kamarádů: Nemyslím nikoho z vás.)
  5. „X Y Photography“ si dnes na fotku (nejlépe výrazným podpisem) hodí kde kdo a v horším případě honem běží rýžovat peníze, na kvalitě tolik nezáleží. Bohužel lidem často chybí soudnost.
  6. Facebook v poslední době neuvěřitelně komprimuje fotografie a cokoliv nahrané na FB vypadá mnohem hůře, než jak bych chtěl, abyste to viděli.
  7. Pozoruji, že se v současnosti komunita začátečníků nebo polo-amatérů docela radikalizuje – ze svého „good enough“ přístupu si dělají modlu, navzájem se v tom utvrzují a těžko nesou kritiku. Případně si rovnou zafixují, že tahle úroveň znalostí a dovedností jim už stačí. K takové skupině se hlásit nechci.

K poslednímu bodu ještě takový postřeh: Když jsem před cca dvěma roky začal více fotit, zaregistroval jsem pár začínajících fotografů. Z části z nich za dva roky vyrostli Fotografové s velkým F. Tvoří skvělé fotky, pracují na sobě, každý fotoset je lepší než ten předchozí, rozjíždí nové projekty. A pak tu jsou jiní, jejichž fotky vypadají stejně (v lepším případě průměrně), jen už dotyční mají svoje stránky s ceníkem, práskají jednu zakázku za druhou a mají vyhraněný názor na každou kritiku, která se na ně objeví.

Nové fotky a projekty budu dále zveřejňovat tady na svých stránkách, takže pokud používáte Feedly nebo nějakou jinou čtečku, můžete je tam odchytávat.