Olympus OM-D E-M5 + M.Zuiko 9-18 mm F4-5,6

Dostal jsem se ke krátkému vyzkoušení CSC foťáku (compact system camera) Olympus OM-D E-M5. Protože to bylo krátké vyzkoušení, tak jenom krátké poznámky.

IMG_3685

Nejlepší věc na tomhle stroji? To, jak vypadá a jak je malý. Je to fak pěkný foťák. V době, kdy vyjdete ven se zrcadlovkou Canon/Nikon a vidíte ji houpat se každému na krku, je to příjemná změna.

Na co bych potřeboval o hodně delší čas je ovládání. To mi přijde jako takový zvláštní mix mezi kompaktem a DSLR. „Dáme vám tam tlačítka a kolečka, ale furt to musí vypadat chytře s hromadou nastavení v krásném menu“. Tak z toho tedy nadšený nejsem.

K ovládání ještě jedna věc. Tlačítko pro náhled mi přišlo pitomě umístěné. Má seřezaný tvar a pro jeho zmáčknutí musíte sjet palcem z jeho normální pozice. V tomhle případě ale ne dolů (jako u Canonu) ale nahoru „přes hranu“ displeje. Musíte tak hnout celým palcem a částí dlaně. A stále je to nepříjemný pocit. Daň za krásné tvary na koukání.

Co se týče ostření, problémy jsem moc nezaznamenal, v příšeří foťák občas přeostřil, zhruba ve stejných situacích jako to dělá Canon 1000D s pevnou padesátkou. Zkoušel jsem i natáčet nějaké video, foťák umí přeostřovat během natáčení. (I během zoomování, na to tu mám ještě M.Zuiko ED 12-50mm 1:3,5-6,3 EZ, ale to zpoždění není na nějaké velké natáčení mi přišlo.)

Na konec se ještě vrátím k tvaru a velikosti. Je to malé, je to krásné! A výborně se to drží (i s gripem).