Tomáš Baťa – Úvahy a projevy (audiobook)

Těžko se nutím ke čtení knih, ačkoliv mám ve čtečce Pocket za loňský rok načten ekvivalent 18 knih (hlavně marketing a fotografie). Když jsem ale narazil na audioverzi Úvah a projevů Tomáše Bati, byla to skvělá příležitost spojit pohyb venku s něčím užitečným. A stálo to za to.

Představovat Baťu je zbytečné, pro zcela nepoznamenané jen připomenu, že Baťů tu bylo víc a my se bavíme o tom prvním, který prorazil.

Knížka vyšla ještě v tomtéž roce, kdy se Baťa tragicky zabil při letu z Otrokovic do Švýcarska. Sestavili ji jeho kolegové, jednak ze zapsaných projevů, jednak z osobního pozorování. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že Baťa je tu docela idealizovaný a o jeho stinných stránkách se tu nic nedozvíte. Co ale kniha nabízí rozhodně, je pohled na to, jak uvažoval a jak byl pokrokový.

Je potřeba pochopit, že se bavíme o období (zejména) mezi dvěma světovými válkami. V době, kdy Japonci ještě ani neměli důvod přemýšlet o Kaizenu, Baťa už ho s radostí aplikoval ve své firmě (ale neříkal mu tak samozřejmě). Skvělé jsou jeho krátké písemné vzkazy zaměstnancům, které sepsal vždycky hned, když viděl nějaký špatný postup nebo neefektivitu. Stejně pokrokový byl na jeho dobu úmysl zapojit všechny dělníky do podílu na zisku závodu (ale také na ztrátách formou pokut) a zavedení samosprávy jednotlivých dílen (každá dílna nakupuje od předchozí v řetězci polotovar, zvětšuje jeho hodnotu a prodává dál v řetězci).

Knížka je rozdělená do deseti kapitol, každá vykresluje Baťu z jiného pohledu. Například jak začínal, jaký byl organizátor, hospodář, jak důležité pro něj bylo vzdělávání mladých, proč šel do politiky lokální a jak se angažoval v politice státní, zkrátka jaký to byl člověk. A ať se podíváte na kteroukoliv oblast, Baťa byl nejen daleko vepředu na tehdejší dobu. Řekl bych, že byl daleko i na dobu dnešní.

Abych vás nalákal, uvádím pár zajímavostí z knížky.

Baťa chtěl z každého zaměstnance vychovat podnikatele. Protože jen pokud člověku leží na srdci úspěch závodu, podniká podle Bati kroky k tomu, aby pracoval co nejefektivněji.

Tomáš Baťa na začátku své kariéry přivedl firmu (jeho a sourozenců) k téměř jistému bankrotu. S nasazením všech fyzických sil ho ale odvrátil, protože pro něj byl bankrot něco morálně nepřijatelného. Od té doby měl jeho podnik jediného věřitele – vlastní zaměstnance (ve smyslu že u něj měli uloženo část výdělků).

Baťa byl zamilovaný do USA. Obdivoval jejich způsob práce, efektivitu. Stejně tak byl zamilovaný do dopravy a jejího rozvoje (silnice, letadla). Jeho cílem bylo, aby si na auto mohl vydělat každý dělník.

Pro manažery je tahle kniha nutnost. Pro všechny, co si nechodí odkroutit do práce svých osm hodin, ji doporučuju. Ať už jako audiobook nebo jako knížku – oboje je zásluhou Knihovny UTB a dalších organizací dostupné zdarma na www.tomasbata.com.

Četli jste tuhle knížku? Co vás v ní nejvíc zaujalo?