[Video] Ohlédnutí za Maker Faire Prague 2021

Letos jsem si prostě řekl, že už se na největší český festival pro kutily podívám, ať se děje cokoliv. V neděli v šest budíček, v devět Chodov a pak už jen skok podzemní šalinou do Holešovic. Video je takovým průřezem toho, co jsem viděl a co mě třeba zaujalo. Spousta věcí se do něj ale nedostalo, tak je zmíním alespoň textem.

Mám radost hlavně z toho, že se daří projektům a podnikům, které dlouhodobě sleduju a fandím jim. Začnu obligátními Prusa research, kromě přehledu všech produktů mě zaujala sekce s projekty, které pod záštitou Prusa Research vznikají, například automatizovaný monitoring včelína, křupkobot nebo recyklátor nepovedených výtisků.

Bylo fajn vidět Martina Zemana, že natáčí a je ve svém živlu. 🙂 Vidět, že Tangle se rozjíždí. Stejně tak potkat Jirku Prause z Floower a vidět přerostlou verzi jejich kouzelných kytiček (tu bohužel zachycenou nemám, ale u nich třeba na Instagramu ji najdete v noční atmosféře).

Můj oblíbený „plastový“ obchod Smart3d.cz se na Maker Faire vypravil se zakladatelem jedné ze svých velkých značek, polským Spectrum Filaments. Díky za vzorky (modrá glow in the dark je super) a revanšoval jsem se dneska nákupem 😁.

Tenhle stylofon od spolku Takt mě zaujal tak moc, že jsem si na místě koupil součástky a doufám, že se mi podaří to někdy složit do fungující podoby. 😅 Mimochodem i v roce 2021 je bezdrátová platba doprovázena hláškami náhodných kolemjdoucích „Cože, tady někdo používá Revolut na placení?!“ Pokrok nezastavíš (teda hlavně pokud si s sebou nevezmeš hotovost).

Pokud máte raději papír než elektroniku, tak se podívejte na stránky Cut’n’Glue, Lukáš Fronc vyrábí krásné papírové modely. Tak krásné, že jsem kolem poprvé normálně prošel s odbytím „no jo, další 3D tiskové výtvory“ a musel mě vyvést z omylu. Je to skutečně papír (a třeba magnety) a vypadá to moc hezky.

Zaujali mě i kreslící roboti od Luboše Jeřábka, tohle je menší „podpisová“ varianta, tu větší uvidíte ve videu.

Narazil jsem i na spoustu mladých tvůrců, jejichž jména jsem si bohužel nezapsal, ale moc jim fandím. Nejsem sice kmet, ale závidím jim možnosti a dostupnost informací, které mají ve svých studentských letech a co s tím zvládnou vyrobit. Doufám, že je uvidím i na některé z dalších akcí.

Mám z celé té bastlící a kutilské komunity velkou radost, Maker Faire mě povzbudil a motivoval k dalším výtvorům a (přestože to může znít klišoidně) ukázal, že občas i ta cesta je cíl, zvlášť když se na ní bavíte (oprava, určitě to zní jako klišé).

Závěrem jeden pěkný citát jedné maminky z davu: „Jo, je to pěkný motor, ale doma ti to tisknout nebudu, na to zapomeň.“ Tak snad to nezadusí mladý potenciál, když už má tak pokrokovou maminku. 😉